Peplos Botanik

Ürünler

Ürünler

ÜRÜNLER


BİTKİSEL ÜRETİM/BİRKİSEL ÜRÜNLER

Bitkiler gerek fiziksel amaçlı gerek üretim amaçlı olsun mutlaka yaşamın bir parçasıdır. Bitkisel çevrenin mekânının tasarımında insanoğlunun doğumundan ölümüne kadar olumlu veya olumsuz etkisi devam etmektedir. Asıl görevimiz peyzaj mimarının yerinde ve amacına uygun tasarımı oluşturmasıdır. Bu doğrultuda amacına uygun, iklim ve toprak özelliklerine dayanıklı, estetik özellikler göz önünde bulundurularak seçilmiş bitkiler kullanılarak uygulamalarımızı gerçekleştirmekteyiz.


YAPISAL UYGULAMALAR

Çevre Düzenleme Konut alanları, kentsel alanlar, kırsal alanlar, eğitim, sağlık, ticaret ve turizm merkezlerine yönelik kentsel tasarım ve çevre düzenlemeleri projelerinin hazırlanması proje ekibimizin çalışma konularını oluşturmaktadır. Firmamız yenilikçi, ihtiyaca ve beklentiye uygun tasarım yaklaşımı ile her projenin kendine özgü kavramsal yaklaşımlarını ortaya koyarak ekolojik ve çevresel dengeleri de göz önünde bulundurarak tasarım çalışmalarını yürütmektedir.

Peyzaj Proje ve Uygulamaları

Peyzajın temel olgularından biri olan yapısal peyzaj konusunda, sert zemin uygulamaları, oyun sahaları, yürüyüş alanları konusunda bir çok çalışmamız bizim en büyük büyük referans gururumuz olarak öne çıkmaktadır. -Yürüyüş ve Araç Yolları -Altyapı Çalışmaları -Hücresel Dolgu -Otopark Alanları -Doğal Taş Uygulamaları -Dış Cephe Kaplama İşleri -Merdiven, Korkuluk, Bayrak Direği Uygulamaları.


HAZIR RULO ÇİM

Peyzaj uygulamalarının en önemli unsurlarından biri de çim alan tesisidir. Çim alan tesisi uygulamalarımızda en kaliteli malzemeyi uzman kadromuzla uygulamaktayız. Kaliteli hazır rulo çimde bulunması gereken belli başlı özellikler şunlardır: -Kullanılan Çim türleri ve Karışım oranlarına dikkat edilmelidir. -Kullanılan Tohum türlerinin kullanım alanınızdan beklediğiniz fonksiyonlara, iklim ve toprak yapısına uygun olması gerekmektedir. -Hazır çim yetiştirme alanının toprak, iklim yapısı, sulama suyu kalitesi ile üretim esnasında teknolojinin gereklerinin yerine getirilip getirilmediğine dikkat edilmelidir. -Aranması gereken en önemli özelliklerden biri de hazır çimin birim alanda oluşturduğu kılcal kök oranı ve bu köklerin canlılığıdır. -Geçirgen, kumlu topraklarda uygun sulama, gübreleme ve biçme ile yetiştirilen çimlerde kılcal kök oranı yüksek olacağından bu özelliklere sahip çimlerin uyumu hızlı olacak ve uygulandığı sahada yabanileşmeye imkan vermeyecektir. Dolayısı ile dayanıklılığı da artarak çim alanlarının ömrü uzun olacaktır. Bu tip yetiştirme ortamları tercih edilmelidir. Rulo çim uygulama esasları çok önemlidir doğru karışımlardan hazırlanmış kaliteli bitkisel materyal doğru şekilde uygulanmaz ve silindirilenmez ise hayatını devam ettiremez. Rulo çim tesisi işleri konusunda uzman deneyimli bir kadro ile yapılmalıdır. Firmamız uzman kadrosuyla çim tesisi işlerinizi mükemmel bir şekilde yapmaktadır.


OTOMATİK SULAMA SİSTEMLERİ

Otomatik sulama sistemleri, bitkilerin sağlıklı ve düzenli sulanması için geliştirilmiş sistemlerdir.% 30 civarında sulamada tasarruf sağlaması, düzenli ve ihtiyaçları oranında sulama yapılması, bitki ölümleri ve hastalıkların azalması, insan gücü ve zamandan tasarruf sağlaması sayesinde sistem bir süre sonra kendi kendini amorti etmektedir. Alan fizibilitesi yapıldıktan sonra toprak yapısı, bitki türü, iklim şartları, eğim ve bakı gibi özellikler göz önünde bulundurularak en doğru şekilde sulama yapılmalı, biriken fazla yağmur ve sulama suyu alandan hızlıca tahliye edilmelidir. Drenaj ve sulama sistemi konusunda uzman ekibimiz bitki gelişiminde optimal şartların oluşması için en uygun projeleri en kaliteli malzemeleri kullanarak gerçekleştirmektedir.


DEKORATİF BAHÇE UYGULAMALARI

Günümüzde park, bahçelerin ve peyzaj alanlarının aydınlatılması dekoratif önem taşımaktadır.Tasarım ekibimiz estetik esaslar da göz önünde bulundurularak en doğru çözümleri sunmaktadır.
Park ve Bahçelerde Kullanılan Armatür Yapıları:

Park ve bahçelerde kullanılan armatürlerin dış kısmı camdan veya sert PVC madden imal edilir. Dış kısmı çeşitli renkte plastik malzeme veya cam olarak üretilir. Enerjinin bağlanacağı kontak yuvaları düzeneği, yanmaz özellikli PVC veya porselen malzemenin içinde bulunmaktadır. Armatürde kabloların bağlanacağı iletken bağlantı uçları ve kontakları dışında, temas edilen yüzey ve dış yüzeyi yalıtkandır.


ÇATI VE KAT BAHÇELERİ

Çatılar evlerin üzerini örten, ana görevi iç mekanları yağmur, rüzgar, kar vb. dış etkenlerden korumak olan yapı elemanlarıdır.

Binalarımızda önemli yüzey alanına sahip olan çatı ve balkonlarda yeşillendirme yaparak şehrin içinde bahçe keyfini yaşama imkanı sunulmaktadır.


DİKEY BAHÇE UYGULAMALARI

Göğe dayadığımız kentleşme bizi tarih boyunca doğaya hasret bırakmıştır. Sanayileşme ile başlayan doğanın tahribatı, ardından teknolojinin hızla ilerlemesi neticesinde ormanların yok olması 21.yüzyılın en büyük sorunlarından biri haline gelmiştir. Oysaki doğa teknolojiye her zaman ilham kaynağı olmuştur. Dünyada artık balta girmemiş ormanlar parmakla sayılı kadar kalmış, doğanın yeşilliğini gökdelenler, fabrikalar almıştır. Teknoloji insanı her ne kadar geliştirse de yeşilin ve çiçeğin olmadığı bir dünya siyah ve beyaz bir manzaranın rengi kadardır. Ne bir kuş sesi duyulur, ne de bir kelebek kanat çırpar. PEPLOS BOTANİK doğanın teknolojiyle bu noktada duvarlarımızda eşsiz ve sanatsal buluşmasıdır. Duvarlarımız yeşillendikçe içimiz ferahlayacak ve özlemini çektiğimiz doğa duvarlarımızda hayat bulacaktır.


GÖLET-ŞELALE VE HAVUZ UYGULAMALARI

Peyzajda su öğesi, içinde su barındıran herhangi bir iç veya dış mekan dekorudur. Küçük masa üstü bir fıskiye ya da saksıdan su göletlerinden, büyük ticari bir göl ya da tutma havuzuna kadar ve bunların arasındaki her şey. Yüzme Havuzları: Peyzajda özellikle de konut bahçelerinin vazgeçilmez unsurlarından biridir. Uzun ömürlü ve kullanışlı olması açısından deneyimli bir kadro ile uygun materyaller kullanılarak yapılması gerekmektedir.


HYRDOSEEDING UYGULAMALARI

Hydroseeding bir diğer adıyla püskürtme çim, spreyleme yöntemi ile çim çıkarma tekniğidir. Yapılan etütler sonucu, toprağın özelliklerine göre hazırlanan organik karışımı, toprağa püskürterek uygulanan Hydroseeding yöntemi, en kısa zamanda en iyi sonucu almanızı sağlar. Hydroseeding tekniğinin tercih edilmesindeki en büyük etken de normal yöntemlerle çim çıkması mümkün olmayan alanlarda rahatlıkla uygulanabilir olmasıdır. Gerek arazi koşulları, gerek kot farkı ya da eğimlerden kaynaklanan sorunları ortadan kaldıran bu yöntem, hem pratikliği hem de kısa zamanda sonuç vermesi ile dünyada yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir.
Firmamızın sahip olduğu genç ve uzman kadrosu sayesinde çok geniş alanlarda dahi, rahatlıkla uygulanan Hydroseeding, efektif olmasıyla da diğer yöntemlerden farklıdır. Değişik iklim koşullarına da kolaylıkla uyum sağlayan bu yöntem, eşit dağılım ve nemi barındıran özel karışımı sayesinde, çabuk ve sağlıklı çimlenme sağlar. Tohumun alana homojen olarak dağılmasını sağlayan Hydroseeding, çimin büyümesi için en önemli etken olan su tutma kapasitesini de maksimum düzeyde tutar ve çimlenme yüzdesini artırır.


DEKORATİF SAKSI ÇÖZÜMLERİ

Gerek iç gerek dış mekan bitkilendirme uygulamalarında saksı kullanımının payı küçümsenemez. Sukulent bitkilerin çok az suya ihtiyaçları vardır, kendi aralarında aranjman yapmalıyız. Aranjmanlarımızın orta bölümüne çok yıllık bitkileri tercih etmeliyiz. Böylece saksımızın yıl boyunca yeşil kalmasını sağlamış oluruz. Kuralına göre oluşturduğumuz saksılarda, iç mekan ve dış mekan bitkilerini kendi aralarında zevkimize göre gruplayabiliriz. Ponza taşı bitkiler arasındaki su ihtiyaç farklılıklarını dengede tutar. Saksılarımız için direkt güneş alan ve yanan kalorifer üstü gibi yerler uygun olmaz. Saksılarımızı genel olarak bol ışık alan yerlere yerleştirmeliyiz.


SPOR ALANI UYGULAMALARI

Spor alanı yapımında dikkat edilmesi gereken pek çok kriter vardır.

Bunlar:

-Fizibilite çalışması

-Global liste oluşturmak

-Mimari kadro seçimi

Firmamız spor alanı uygulamalarını en profesyonel şekilde gerçekleştirmektedir.


PERİYODİK BAHÇE BAKIM HİZMETLERİ

Hayalinizdeki bahçeye, balkona, terasa ya da iç mekanlara kavuşabilmenin yolu, bu alanları süsleyen bitkilerinize periyodik bakım yapmaktan geçer. Periyodik bakım, profesyonel bir alandır. Bilgi ve donanım gerektirir. Yetersiz bilgiyle bakımları yapılan bitkilerden beklediğiniz performansı alamazsınız. Periyodik bakım, sadece çim kesmek ve bitkileri sulamak değildir. Bu yüzden mutlaka işin profesyonelinden destek alınması gerekir.

Bu hususta PEPLOS BOTANİK olarak sizlere en iyi hizmeti vermek için hazırız.